Arbitrum Nedir? Arbitrum Airdrop Detayları


0

Ethereum Layer 2 çözümü Arbitrum, uzun zamandır beklenen coini ARB’yi erken ağ kullanıcılarına dağıtacağını duyurdu.

Arbitrum’un kurucu ekibi, önümüzdeki hafta, kullanıcılar, DAO, yatırımcılar ve protokolü oluşturan ekip arasında milyarlarca yeni basılmış yönetişim coini dağıtacak bir airdrop duyurdu.

Arbitrum’un ARB tokenin 23 Mart’ta piyasaya sürülmesi gündemde en çok beklenenlerden biriydi. Airdrop’dan hak kazanmak için 6 Şubat tarihinden önce ağ üzerinde işlem yapmış olmanız gerekmekteydi.

Airdrop kazanıp kazanmadığını merak ediyorsan kontrol etmek için site Arbitrum — Check your airdrop eligibility to govern Arbitrum

Arbitrum blok zincirindeki tokenler de Çarşamba günü daha geniş kripto pazarından daha iyi performans gösterdi.

Kalıcı bir protokol ve Arbitrum’un kullanıcı mevduatlarına göre en büyük uygulaması olan GMX, CoinGecko’nun verilerine göre %11’den fazla ralli yaptı. Camelot DEX’in GRAIL’i %16 arttı ve opsiyon protokolü JONES %20 arttı.

Arbitrum Ne Zaman Dağıtılacak?

ARB token sahipleri, kullanıcıların Ethereum blok zincirinde işlem yapmasına izin veren ağlar olan Arbitrum One ve Arbitrum Nova’yı yöneten önemli kararlarda oy kullanabilecek. Yönetim belirteci, Arbitrum One ağına özgü olacak, ancak aynı zamanda Arbitrum Nova ağını ve DAO’nun resmi olarak onayladığı diğer tüm Layer 2 ağlarını yönetmek için kullanılacak. Airdrop, toplam arzın %11,5’ini Arbitrum kullanıcılarına, %1,25’ini ise Arbitrum ekosistemindeki DAO’lara ve Ethereum geliştiricilerinden oluşan bir DAO olan Protocol Guild’e dağıtacak. Arzın çoğunluğu, yeni kurulan Arbitrum DAO’nun kontrolü altında olacak olan Arbitrum Vakfı’na gidecek. 

Arbitrum Vakfı, 23 Mart’ta yönetim coini $ARB’yi airdrop yapacağını ve merkeziyetsiz özerk organizasyon modeline geçeceğini duyurdu ve ARB sahiplerinin Arbitrum One ve Arbitrum Nova’nın kilit kararlarına oy vermesine izin verdi.

Arbitrum Kaç Dolar Olur?

Camia, ARB coinin olası liste fiyatını tartışırken, birkaç kripto borsası, airdrop’A sadece bir hafta kala Arbitrum tokeninin listesini zaten duyurdu.

MEXC Global, Arbitrum (ARB) tokenini İnovasyon Bölgesinde listeleyecek ve 23 Mart’ta ARB / USDT işlem çifti için işlem açacak. Borsa, ARB belirteçleri için zaten mevduat açtı.

Huobi Global, 17 Mart’ta yaptığı bir tweet’te, airdrop gününde Arbitrum (ARB) belirtecini listelediğini duyurdu. Borsa, 17 Mart’ta saat 12: 00’de (UTC) ARB mevduatlarını işlemeye başlayacak. ARB / USDT ve ARB / USDD ilk spot işlem çiftleri olacaktır.

Böylesi önemli bir projenin ilk gün listelenme anında fiyatının oldukça oynak olacağını tahmin etmek çok da zor değil. Üstelik insanlar bedava aldığı bir coini satarken pek fazla düşünmeyebilir. Benzer projelere bakıldığında ise ARB coinin 1-1,5$ olması bekleniyor.

Arbitrum Nedir?

Arbitrum, Ethereum için verimi artırmayı ve ağın gaz ücretlerini düşürmeyi amaçlayan bir Katman 2 ölçeklendirme çözümüdür. Ethereum üzerine inşa edilmiştir ve zincir dışı işlemleri toplu hale getirmek ve ardından bunları periyodik olarak Ethereum blok zincirine işlemek için Optimistic Rollups adlı bir teknik kullanır.

Optimistic Rollups, temel blok zincirinin güvenliğini korurken hızlı ve ucuz işlemlere izin veren bir tür Katman 2 çözümüdür. Zincir dışı işlemleri işleyerek çalışırlar, ancak daha sonra bir kontrol noktası görevi gören ana Ethereum blok zincirine kriptografik bir kanıt gönderirler.

Arbitrum, mevcut Ethereum akıllı sözleşmeleri ve cüzdanlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır ve geliştiricilerin uygulamalarını yeni ağa taşımasını kolaylaştırır. Proje, daha önce blockchain ile ilgili projelerde çalışmış deneyimli geliştiricilerden oluşan bir ekip olan Offchain Labs tarafından yönetiliyor.

Genel olarak, Arbitrum, Ethereum’un son yıllarda karşılaştığı bazı ölçeklendirme ve maliyet sorunlarının ele alınmasına yardımcı olabilecek umut verici bir çözümdür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.