Aligned Tesnet Rehberi | Zk Proof


0

Aligned nedir?

Aligned, merkezi olmayan bir ZK (Zero-Knowledge) kanıt doğrulama katmanıdır. Aligned ile geliştiriciler, önceki maliyetlerinin %10’undan daha azına kanıtları doğrulayabilir, bu da ZK teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesinin önünü açar. Aligned, geliştiricilere iki mod sunar: hızlı mod ve kanıt toplama modu.

Hızlı mod, EigenLayer Actively Validated Service (AVS) olarak inşa edilmiştir. Aligned, Ethereum’un ekonomik güvenliğini yeniden yatırma yoluyla ödünç alarak, kanıtların doğru bir şekilde doğrulanmasını ve Ethereum’da yerleşmesini sağlar. Bu yenilikçi tasarım, Aligned’ın eşsiz bir işlem hacmi ve maliyet düşürme sunmasını sağlar. Mevcut test ağı sadece hızlı modu desteklemektedir.

Kanıt toplama modu, geliştiricilerin maliyetleri amorti etmelerine olanak tanır. Bu mod, birden fazla kanıtın doğrulamasını tek bir doğrulanabilir kanıt halinde birleştirerek zincir üzerinde doğrulama sağlar. Bu hizmet, Ethereum’un tam güvenliğini devralacaktır. Birden fazla kanıtlama sistemi için doğrulama sunmak amacıyla, Aligned genel bir kanıtlayıcı tasarlamıştır. Bu kanıtlayıcı, rust doğrulayıcılarının yürütülmesini doğrulamanın kanıtını üretir ve ardından bu kanıtların tümünün doğrulamasını yinelemeli olarak kanıtlar.

Aligned, yüksek işlem hacmi sağlarken maliyetleri azaltır ve geliştiricilere kanıtlama sistemleri konusunda maksimum esneklik sunar.

Şu anda, kanıt doğrulama, kanıt tedarik zincirinde bir darboğazdır. Aligned, bu sınırlamayı ortadan kaldırarak yeni hizmetler ve uygulamaların önünü açmaktadır. Modüler yığın içinde yeni bir katman olarak, Aligned, yeni kullanım senaryolarını karşılayabilecek merkezi olmayan sistemlerin tasarlanmasının önünü açıyor.

Toplam iki yatırım turunda 22 milyon dolardan fazla yatırım alan projenin herkese açık 3 tur testneti başladı. Burada, zk Proof oluşturarak twitter da yayınlıyoruz. İşlemler oldukça basit. İstediğiniz herhangi bir sunucu da ya halihazırda çalışan bir sunucunuz var ise yanında yapabilirsiniz.

zk Proof Testnet Rehberi

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade -y
sudo apt-get install -y curl

Sunucumuzu güncelledikten sonra;

curl -L https://raw.githubusercontent.com/yetanotherco/aligned_layer/main/batcher/aligned/install_aligned.sh | bash
source /root/.bashrc
curl -L https://raw.githubusercontent.com/yetanotherco/aligned_layer/main/batcher/aligned/get_proof_test_files.sh | bash
cd /root/.aligned/test_files
aligned submit \
--proving_system SP1 \
--proof ~/.aligned/test_files/sp1_fibonacci.proof \
--vm_program ~/.aligned/test_files/sp1_fibonacci-elf \
--aligned_verification_data_path ~/aligned_verification_data \
--conn wss://batcher.alignedlayer.com

Bu komutu girdikten sonra bir süre bekliyoruz. Sonrasında size aşağıdaki görselde olduğu gibi bir çıktı verecek. Onu bir yere not etmeyi unutmayın.

Bu işlemden sonra bir kaç dakika bekliyoruz ve aşağıdaki komutu giriyoruz.

aligned verify-proof-onchain \
--aligned-verification-data ~/aligned_verification_data/*.json \
--rpc https://ethereum-holesky-rpc.publicnode.com \
--chain holesky

Bu komut sonrasında aşağıdaki gibi çıktı aldıysanız işlem tamamdır.

Artık son adıma geldik. Size verdiği proofa ait olan scan linkini, #aligned tagini ve @alignedlayer twitter adresini ekleyerek proofunuzu kendi twitter adresinizden yayınlamanız yeterli olacaktır.

İşlemler şimdilik bu kadar. İlerleyen dönemde, farklı testnet süreçleri olacak ve ödüllü testnet aşamaları da gelecek, bu nedenle hem bu rehberi hem de bizi takip etmeyi unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.