Ada Coin Yorum ve Geleceği 2022


0

Ada Coin Son Dakika Analiz ve Cardano Geleceği | Kripto Para ve Altcoin Grafik Yorum

Herkese Merhabalar!

Kimileri için geleceğin coini, kimileri için ise bir hayal kırıklığı; Belki tahmin edenler olmuştur, neden mi bahsediyoruz? Tabi ki; Cardano yani Ada Coin!!

2021 yılı Eylül ayında yakaladığı 3$ ATH seviyesinde tutunamayan ve bugüne kadar %85 değer kaybı yaşayan Cardano coin; 2022 senesinde önemli güncelleştirmeler açıkladı. Şu ana kadar hayata geçirdikleri ve ileriye dönük planladıkları iyileştirmeler ışığında, önümüzdeki dönemde tekrar eski günlerine dönebilecek mi hep beraber göreceğiz. Bizler de bu videoda, kısaca Cardano blok zincirinin özelliklerinden ve güncellemelerinden bahsettikten sonra, ADA coinin geleceğine ve olası hedeflerine bakacağız!! Hazırsak, Cardano’yu yakından tanıyarak videomuza başlayalım.

Adını rönesans dönemi matematikçi ve fizikçi Gerolamo Cardano’dan alan blok zincir; PoS yapısı yani hisse kanıtı ile çalışan katman-1 çözümlerinden biridir. Ancak Cardano hesaplama ve ödeme katmanı olarak ikiye ayrılan mimarisi ile, diğer blok zincirlerden farklı bir çalışma yapısına sahiptir. Hesaplama katmanı; Ağdaki güvenlik ve merkeziyetsizliğe hizmet ederken; Ödeme katmanı; ölçeklenebilirlik ile ağ içerisinde oldukça düşük işlem ücretleriyle transferleri mümkün kılabiliyor. Ethereum’un ilk kurucu ekibinde yer almış olan Charles Hoskinson tarafından 2017 yılında başlatılan Cardano projesi; gelişimine Cardano Vakfı ve Input Output adındaki şirket altında devam ediyor. Ethereum’a karşı alaycı fikirleriyle ön plana çıkan Charles; son olarak Solana ağının durmasıyla ilgili, eski oyun konsolu tamir videosu paylaşmış ve Solana’yı esprili şekilde tiye almıştı. Ayrıca Charles; Cardano ekosisteminin yavaşlığı için kendisine gelen eleştirileri kabul ederek. Cardano ağının gelişiminin yavaş olduğunu ama diğer olaylara bakınca, bunun daha sağlıklı olduğunu söyledi, LUNA-UST olayı ve Solana da sürekli ağın durması gibi örnekler vererek, Hızlı teşvikler ve test edilmemiş ağlarla bu fiyaskoların yaşanabileceğine değindi.

Cardano ekosisteminin Yol Haritasına baktığımızda; tıpkı Cardano ismi gibi, Rönesans döneminin ünlü isimlerinden esinlenerek yazılmış olduğunu görüyoruz.  Fon toplama ve Merkeziyetsizlik olan ilk iki aşamanın geliştirmesi sürerken, Cardano Vakfı; Üçüncü aşama olan Akıllı kontratlar sürecini başlattı. Videonun başında bahsettiğimiz ve ADA coinin 2021 senesinde en yüksek seviyesi olan, 3 doları görmesini sağlayan, bu aşamada; Cardano üzerinde akıllı kontratlarla ilgili güncelleme ve hardfork açıklandı. Bu konuya birazdan değineceğiz. Yol haritasının son iki aşaması ise; Ölçeklendirme ve Yönetim olarak belirtilmiş. Nihai hedef olarak gösterilen yönetim aşamasında; Cardano ekosisteminin tamamen merkeziyetsiz hale getirilmesi ve Cardano Vakfı ile Input ve Output şirketi dahil tüm merkezi yapıların tasfiye edilmesi planlanıyor.

2015 Eylül ve 2017 Ocak ayları arasında gerçekleştirilen tohum turlarında 0,0024$ ‘a satılan Ada coin; 2018 ocak ayında ICO sürecinde 0,02 dolar karşılığında satıldı ve o senenin ekim ayında listelendi. Biraz önce, yol haritasında bahsettiğimiz, Eylül 2021 yılında gerçekleşen Alonzo güncellemesine tekrar dönelim.

Hepimizin de bildiği gibi Ada coin; güncelleme haberiyle ATH yaparak, 3 dolar seviyelerini görmüştü. Akıllı kontratları ekosisteme dahil eden bu güncelleme sonrasında, 100 binden fazla akıllı kontrat Cardano ağına girdi. Ancak, zaten yavaş olması sebebiyle, tercih edilmeyen ağ; akıllı kontratların entegre edilmesiyle iyice yavaşladı ve yakaladığı ivmeyi koruyamayıp yatırımcılarını bir hayli üzdü. Bugünlerde akıllı kontratların sisteme entegrasyonu devam ederken ağın hızlanması için iyileştirmelerin Haziran sonu yapılacak Vasil Hardforku ile hayata geçirilmesi planlanıyor. Vasil forku ile ağın daha güvenli ve hızlı şekilde akıllı kontratları destekleyeceği belirtiliyor. Akıllı kontrat güncellemesi sonrasında, ekosistemde yeni projeler yerini almaya başladı. Cardano yavaş ve emin adımlarla ilerlemesini sürdürdüğü için ekosistemin gelişimini ve oturması zaman alacaktır. Fakat, bu gelişmeler devam ettikçe fiyatına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz.

Cardanonun ekosisteminin, kurulduğu günden bugüne kadarki gelişimini incelediğimize göre, Ada coine geçebiliriz; ismini tarihte bilinen ilk bilgisayar programcısı matematikçi Ada Lovelace’den alan ADA Coin’in, marketteki durumuna ve tokenomikine baktığımızda; 22 milyar dolar ile, blok zincir çözümleri arasında dördüncü ve tüm kripto paralar sıralamasında 6.sırada yer aldığını görmekteyiz. Toplam arzı 45 milyar adet olan ADA coinin, yaklaşık 34 milyarı piyasada yer almaktadır.

Hardfork yani Sert çatallanma haberiyle birlikte, tekrardan toparlanma evresine geçtiğini düşünüyoruz. Ada coin grafiğine baktığımızda; anlık olarak 0.60 dolar seviyelerinden işlem görmekte ve başarılı çatallanmanın ardından, ağ üzerinde başlatılacak projeler ile birlikte yüklü bir miktar kripto varlığın Cardano ekosistemine akacağı varsayılmaktadır. Kısa vadeli hedefler, sırasıyla 0,76 dolar ve 1 dolar seviyeleridir. Uzun vadeli ilk hedef ise, 2.40 dolar seviyesidir sonrasında tekrar ATH düşünülebilir. Trend kırılımı ile yükselişe geçen Ada coin ve Cardano ekosisteminde oluşturulacak diğer tokenler ile ilgili gelişmeleri yine sosyal medya kanallarımızda sizlerle paylaşacağımızı hatırlatmak isteriz.

Bu videoda bahsettiğimiz Cardano ADA Coin ve Binlerce farklı Altcoini; yüksek hacimli paritelerde alıp-satmak, marjin işlemler ve Startup ile yüzlerce kat değerlenen ön satışlara katılmak için; Gate io borsasının, Pusula Finans ailesine özel, yüksek komisyon indiriminden yararlanabilirsiniz. Gate io borsası kayıt linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.