0G Labs Testnet Airdrop Rehberi


0

0G.ai, neredeyse sonsuz ölçeklenebilir, programlanabilir Veri Kullanılabilirliği ( DA ) katmanı ile AI dApp’larında devrim yaratmayı amaçlayan ilk modüler AI zinciri. Web3’ün tam potansiyelini ortaya çıkarmak için Web3 modüler altyapısını ve gelişmiş araçları kullanarak geliştirme için benzersiz bir ortam sunuyor.

Veri kullanılabilirliği sorunu, yürütülen durumların zincir dışı doğrulama talebinden kaynaklanmaktadır ve bu da blockchain sistemlerinin ölçeklenebilirliği ve güvenliği arasındaki dengeden kaynaklanmaktadır. Katman 2 ağlarının ve merkezi olmayan yapay zeka platformlarının artan önemi, veri kullanılabilirliğini daha da önemli hale getirdi ve aynı zamanda ölçeklenebilirliğini de şu anda temel zorluk haline getirdi.

ZeroGravity (kısaca 0G), süper ölçeklenebilir ve merkezi olmayan, yerleşik genel amaçlı depolama katmanına sahip ilk veri kullanılabilirliği sistemidir. 0G’nin ölçeklenebilirliği, veri kullanılabilirliğine ilişkin iş akışını veri yayınlama şeridi ve veri depolama şeridine ayırma fikrine dayanır. İyi tasarlanmış bölümleme yoluyla yatay ölçeklenebilirliği sağlayan depolama katmanı tarafından desteklenen veri depolama şeridinde büyük miktarda veri aktarımı gerçekleşirken, veri yayınlama şeridi yalnızca küçük veri akışı gerektiren veri kullanılabilirliği örneklemesi konsensüsü yoluyla veri kullanılabilirliği özelliğini garanti eder. Yayın darboğazını önlemek için fikir birliği protokolü aracılığıyla. Veri depolama, veri kullanılabilirliğinin ayrılmaz bir parçasıdır çünkü verilerin nerede yayınlandığı sorusuna cevap vermesi gerekir.

ZeroGravity Veri Kullanılabilirliği (0G DA) sistemi, doğrudan merkezi olmayan bir depolama sisteminin üzerine inşa edilen ve yayın için gereken veri aktarım hacmini en aza indirerek ölçeklenebilirlik sorununu çözen, ölçeklenebilir bir Veri Kullanılabilirliği (DA) hizmet katmanıdır. Genel merkezi olmayan depolama tasarımı ayrıca, Katman 2 ağlarıyla sınırlı olmayan, aynı zamanda merkezi olmayan yapay zeka altyapılarının da dahil olduğu çeşitli senaryolardan çeşitli kullanılabilirlik veri türlerini desteklemesine olanak tanır.

Gayri resmi anlamda DA, belirli bir veri parçasının, onu almak isteyen herkesin kullanımına açık olduğunun garantisidir. 0G DA, DA’ya hem yüksek güvenlik hem de verim sağlamaya odaklanmıştır.

Yüksek düzeyde, bir DA sistemi, bir arayüz aracılığıyla veri yığınlarını kabul eden ve daha sonra bunları başka bir arayüz aracılığıyla alıcıların kullanımına sunan bir sistemdir.

0G’nin depolama katmanı, ayrı bir konsensus ağına bağlanan bir depolama ağından oluşur. Her depolama düğümü, belirli bir veri parçası için erişilebilirlik kanıtını konsensus ağında konuşlandırılan akıllı sözleşmeye göndererek bir madencilik sürecine aktif olarak katılır. Kanıt akıllı sözleşmeyle doğrulandıktan sonra depolama düğümü buna göre ödüllendirilir. Bölümleme, düğümle aynı bölüme ait olan belirli verileri depolamak için düğüme daha fazla ödül verilmesi yoluyla etkinleştirilir. Bu teşvik temelli mekanizma, düğümleri kötü davranışlar nedeniyle cezalandırmak yerine katkılarından dolayı ödüllendirir, böylece düğümleri ağın bakımına katılmaya daha iyi teşvik edebilir ve dolayısıyla ağın pratikte daha iyi ölçeklenebilirlik elde etmesini teşvik edebilir. 0G depolama aynı zamanda, yapılandırılmamış verileri arşivlemek için yalnızca eklenen bir günlük katmanı ve ayrıca değiştirilebilir ve yapılandırılmış verileri yönetmek için bir anahtar-değer katmanı da dahil olmak üzere birden fazla soyutlama ve yapı yığınına sahip genel bir depolama sistemi olarak tasarlanmıştır. Bu, 0G’nin güvenilir veri indekslemeyi ve Katman 2 ve AI senaryolarından daha çeşitli kullanılabilirlik veri türlerini desteklemesine olanak tanır.

İlk yatırım turunda içinde Animoca Brands, OKX Ventures gibi büyük fonların toplamda 35 milyon dolar yatırım yapmış olduğunu görüyoruz.

Newton testnetlerine başladılar. Bu testnet içerisinde 0G ağının validator Node, Storage Node, Storage KV Runner gibi farklı node’lat çalıştırılabilecek. Şuan Newton testnetine katılmak için Form dolduruyoruz. BURADAN forma ulaşabilirsiniz.

0G Newton testneti

Bu testnete katılmak için Node kurmanız ve ekip tarafından seçilmeniz gerekiyor. İlerleyen süreçte, farklı görevler veya diğer Node türleri içinde şansınız var bu nedenle şimdiden discord kanallarına girmeyi unutmayın. BURADAN discorda katılabilirsiniz.

Newton Validator Node kurmak için BURADAN kurulum ve explorer sayfasına ulaşabilirsiniz. Takıldığınız bir konu olursa telegram kanalımızdan sorabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.