KuCoin Davası Ethereum İçin Tehlikeli Bir Örnek Olabilir


0

New York Bölge Başsavcısı (NYDA), Letitia James, kripto borsası KuCoin’e dava açtı . New York Eyaleti Yüksek Mahkemesi’nde ABD’de ticaret merkezi işleten iki şirket, PhoenixFin ve Mek Global Limited aleyhine açılan bir belgeye göre.

Dava, KuCoin’i New York’ta kayıt dışı menkul kıymetler ve emtialar sunmakla suçluyor. Bu dijital varlıklar, Terra’nın çökmüş ekosisteminin, LUNA’nın, algoritmik sabit para birimi UST’nin ve piyasa değerine göre ikinci kripto olan Ethereum’un (ETH) yerel simgesidir.

Belge , hangi belirteçlerin güvenlik sınıflandırmasına girdiği ve hangilerinin emtia olduğu konusunda ayrıntı sağlayamadı. Ethereum, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) eski ve yetki alanına girerse, ekosistemi ve ABD’deki yatırımcıları bir darbe alabilir.

KuCoin, Kripto Baskısında Son Kurban

KuCoin, New York’ta kayıt dışı varlıklar sunduğu iddiasına ek olarak, yatırımcılara getiri sağlamak için KuCoin Kazanç gibi finansal ürünlere erişimi kolaylaştırdı. Başsavcı, bu ürün ve eylemlerin, federal makamlar ve düzenleyiciler tarafından tescil edilmediği için yasa dışı olduğunu savunuyor.

Belge aşağıdakileri iddia ediyor:

KuCoin, Martin Yasası olarak da bilinen New York Genel Ticaret Yasasının (“GBL”) 23-A Maddesinin gerektirdiği şekilde OAG’ye menkul kıymetler komisyoncusu, tüccar veya emtia komisyoncusu-taciri olarak kaydolamadı. Bu tür davranışlar, Martin Yasası kapsamında hileli bir uygulamadır.

Bir kripto komisyoncusu ve ticaret platformu olarak faaliyet gösterdiği için NYDA, KuCoin’in kayıtsız bir “menkul kıymetler komisyoncusu veya satıcısı” olarak faaliyet göstererek “defalarca yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna” inanıyor. Dava, kripto borsasının ABD’de faaliyet göstermesini yasaklamayı amaçlıyor ve New Yorklulardan alınan ücretleri hakkında tam bir rapor talep ediyor.

Belge şunları ekler:

KuCoin ayrıca pasif gelir elde etmek için yatırımcılara pazarladığı KuCoin Earn adlı bir menkul kıymet çıkardı ve sattı. KuCoin Earn, yatırımcılar kripto para birimlerini KuCoin Earn’e tahsis ettikten sonra yatırımcılara faiz veya staking ödülleri yoluyla pasif gelir sağlamayı teklif eder.

Ethereum, New York Yetkilileri İçin Bir Menkul Kıymet mi? Önümüzdeki Mal Haberleri

Bir güvenlik olarak Ethereum’da, belge birkaç argüman sunar. Birincisi, ETH’nin bir İlk Para Arzı (ICO) aracılığıyla piyasaya sürülmesi, ikincisi, mucidi Vitalik Buterin de dahil olmak üzere “geliştirme ve yönetiminin büyük ölçüde azaltılmış sayıda kişi tarafından yönlendirilmesi”.

ICO’dan sonra Buterin ve yeni oluşturulan Ethereum Vakfı, bu etkinliklerde toplanan “fonun bir kısmını” aldı. Böylece NYDA, Buterin ve Vakfın ETH’yi piyasaya sürmekten finansal olarak fayda sağladığını iddia ediyor. Belge şunları ekler:

Buterin ve Ethereum Vakfı, Ethereum üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve genellikle Ethereum blok zincirinde ETH’nin işlevselliğini ve fiyatını etkileyen büyük girişimlerin arkasındaki itici güçtür. Burada en alakalı olan, Buterin ve Ethereum Vakfı, işlem doğrulama yönteminin son zamanlarda iş ispatından hisse ispatına (…) temel geçişini kolaylaştırmada kilit roller oynadı.

ETH’yi menkul kıymet olarak çalışmakla suçlayan argümanlar, Buterin’e ve onun projeyle olan ilişkisine ve bir Proof-of-Stake (PoS) mutabakatına geçişe dayanıyor. Hukuk uzmanı Collins Belton, davaya ve NYDA argümanlarına değindi.

Uzman, ETH’nin “nihai patron savaş zamanının” proje için potansiyel kısa vadeli olumsuz sonuçlarla birlikte ileride olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, uzun vadede, Ethereum muhtemelen zirveye çıkacaktır. Belton’un açıklaması şu şekilde :

Sivil eylem görürsek, bu, EF ve diğerlerinin amicus brifinglerini teslim etmesi için en iyi zaman olabilir. Uzun vadede mahkemelerin nereye geleceği konusunda kendimi iyi hissediyorum çünkü saygı görmeyeceklerini ve yargı otoritesini baltalayacaklarını bildikleri bir emsal oluşturmak istemeyecekler. Ama sonunda bir sümüklü böcek festivali olabilir. Hazırlanmak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.