Picasso Network’ün Ödüllü Testnet Rehberi


2

Cosmos ekosistemi içinde yer alana gem projelerden biri olan Picasso Network’ün ödüllü testnet süreci başladı. Yaklaşık 6 ay sürecek teşvikli testnet süresince bir çok görev ve etkinliğe katılacağız. Neler yapmamız gerektiğini hızlıca anlatalım.

Bu etkinlik Picasso ve onun destekçisi vakıf olan Composable Finance tarafından birlikte gerçekleştiriliyor. Ödül havuzu olarak iki farklı coin dağıtılacak. İlk olarak hali hazırda piyasada olan PICA token alacağız. PICA’nın toplam arzının %2,5 ödül olarak dağıtılacak. Ayrıca Composable Finance’nın yeni projesi olan LAYER’in tokeninden de toplam arzının %5’i kadar bölümü ödüllere ayrılmış durumda.

Ödülleri ve süreyi söylediğimize göre hadi işlemlere geçelim;

Öncelikle bize Keplr wallet ve metamask cüzdan gerekli. Metamask cüzdanınızda Goerli ağında ETH olması gerekiyor. Yoksa BURADAN temin edebilirsiniz.

BURADAN Blocked sitesine gidiyoruz. Kullanacağımız metamask cüzdanımızı, discord ve twitter hesabımızı bağlıyoruz. Bu adımı tamamladıktan sonra Picasso ana sayfasından görevlere ulaşıyoruz.

Burada sosyal medya görevlerinin yanı sıra IBC görevi var. Onu anlatalım, diğerlerini basitçe tamamlayabilirsiniz.

IBC Pioneers: PICA’s Uniswap

İlk olarak BURADAN discord kanalına giriyoruz. Doğrulama adımlarını tamamladıktan sonra, #ethibc-testnet-faucet kanalında token isteyeceğiz. Bunun için bize layer cüzdan adresi gerekli, şu şekilde alıyoruz.

BURADAN siteye gidiyoruz, Keplr walletımzı bağlıyoruz.

yukarıda kendi cosmos adresinizi göreceksiniz onu kopyalayıp, aşağıda soldaki kutucuğa ekliyoruz. “New address prefix” yazan yere “layer” yazıyoruz ve convert diyoruz. layer adresimiz oluşmuş oluyor.

$request layer14w4mg53kj0waq0tgrxhunp8t27d4x5d3aaz8yv composable

Faucetten token istemek için; yukarıdaki gibi kodu alıyoruz. (cüzdan adresini değiştirmeyi unutmayın) discorddan tokeni talep ediyoruz.

BURADAN IBC transferi yapacağımız siteye gidiyoruz;

Sonra “Continue” butonuna basıyoruz. Sırasıyla Keplr ve Metamask cüzdanlarımızı bağlıyoruz. Keplr cüzdanımıza gelen 1000 PICA’yı Goerli ETH ağına gönderiyoruz. Geçmesi yaklaşık 2-3dk sürüyor.

Uniswap takas yapma

PICA tokenleri geçirdikten sonra; isterseniz metamask cüzdanınıza ekleyebilirsiniz.

PICA token kontrat adresi: 0xdf2553b3ad768b5a29957a8dbe247ccd6f318b39 eklerken hata alırsanız isimdeki ibc/transfer yazılarını silerek cüzdana ekleyebilirsiniz.

BURADAN uniswap sayfasına gidiyoruz.

Uniswap’a Goerli ETH ağında bağlandığınıza emin olun. Burada PICA tokenleri ETH ile takas edeceğiz. istediğiniz bir miktarı ETH ile takas ediyoruz ve görev için işlemleri tamamlamış oluyoruz.

Sonrasında blocked sitesine gidiyoruz ve “verify” yapıyoruz. Onaylaması uzun sürüyor. Ara ara denersiniz.

UYARI: Kullanacağınız metamask cüzdanının ETH mainnette, yani gerçek ağda içinde para olması gerekiyor. Projenin istediği, cüzdanda minimum miktar 0.001 ETH, yaklaşık 2$. Burada amaç botları ve birden fazla cüzdanla katılımı engellemek için alınmış bir önlem. o nedenle, kullanacağınız test cüzdanına bir miktar ETH göndermeniz lazım.

Composable Expedition Süreci

Yukarıda anlattığım ve devam gelecek olan süreç testnet süreci, ilerleyen aşamada, mainnet görevleri de gelecek ve toplam 6 ay kadar sürecek,

 • Bireysel yarışma ve görevler
 • Takım yarışması
 • Özel NFT ödülleri
 • Liderlik sıralaması gibi

bir çok farklı etkinlik zaman içerisinde eklenecek biz de gelen bu görevleri rehberimizde güncelleriz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan duyurusunu yaparız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 6
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 4
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. makale sonundaki uyarıyı başa koysaydın ona göre cuzdanla katılırdık.

 2. Aralık 2, 2023

  MErhaba. Emeğiniz için teşekkürler. Blocked sayfasında Verify bulamadım işlemlerin sonucunda. Nerede acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.