DePin Altcoin Sepeti | 2024 ‘e Damga Vuracak Coinler


0

Herkese merhabalar dostlar! Bu yazımızda DePin projelerinden bahsedeceğim.

Sürekli markette aynı coinlere bakmayın arkadaşlar; çünkü teknoloji bu tarafta gelişiyor; teknolojiyi yakalamak lazım. Aynı coinlere odaklanmakla büyük hata yapıyorsunuz, biraz gözünüzü açmak istiyorum. Anlatacaklarım arasında çok yeni olanlar da var tam gem proje yani. İleride bu coinler el yakacak neredeyse.

Depin Coin Nedir?

Depin; merkeziyetsiz; fiziksel veya dijital altyapılar sunan ağ anlamına geliyor. DePIN projeleri, gerçek dünyada fiziksel altyapının kurulmasını ve geliştirilmesini sağlarken de sağlayıcıları tokenler ile teşvik ederler, yani ödüllendirirler. Depin projelerin sunduğu hizmetleri Fiziksel ve Dijital olarak 2’ye ayırabiliriz.Dijital Kaynaklar; bilgi işlem, depolama ve bant genişliği gibi yenilenebilir ürünlere donanım hizmeti sunarken fizikseller kaynaklar ise wifi, sensor mapping gibi hizmetler sunar. Merkezi kuruluşlar bize bu hizmetleri genelde çok kötü fiyat performansla sunmaktadırlar. DePIN projeleri de blockchain teknolojisini, token teşviklerini ve internetin gücünü kullanarak bu sorunları çözmeyi amaçlamaktadır. Örneğin Helium projesi!

DePin Projeleri ve Coinleri

Helium HNT Coin Analiz

Merkeziyetsiz internet ağı olarak geçtiğimiz yıllarda büyük ses getirmişti. Projede bireysel olarak bir internet sağlayıcısı olabiliyor ve HNT coin gelir elde edebiliyorduk. Proje daha sonra ölçekleme sorunlarıyla karşılaşınca solana ağına taşındı ve geçtiğimiz yıllarda cep telefonu ağ hizmeti de sunmaya başladı. Birazdan projenin mobil ayağına da değineceğim zaten.

Filecoin FIL Coin Analiz

Şimdi en büyük Depin projelere bir örnek daha vereyim. İlk çıktığı dönem fırtına estiren Filecoin. Filecoin; Merkeziyetsiz veri depolama ağı projesi. Benim spot sepetimde FIL coin yok; sadece vadelide gir çık yapıyorum ama bu videoda bilmeyenlere değinmeden geçmek istemedim. Ufak ufak sepetime geçiyorum o zaman. Önce bildiklerimizden gidiyorum; devam ettikçe gemlere doğru ilerleyeceğim.

IoTeX IOTX Coin Analiz

İlk projem Iotex. IoTeX, cihazlar ve bizim aramızda güvenli bir etkileşim ortamı sağlayan layer-1 blokzincir. Iotex fiziksel dünyadaki tüm cihazları merkeziyetsiz bir ağ ile birbirine bağlama hedefinde. Nesnelerin interneti ekosisteminin omurgası olmayı ve kullanıcıların verilere güvenli bir şekilde erişmesini sağlamayı amaçlıyor. Coin bilgilerine bakalım; Toplam arzı yaklaşık 10 milyar olan IOTX coinlerin tamamı piyasada diyebiliriz. Coin neredeyse her borsada listeli.

Render RNDR Coin Analiz

Sıradaki projem Render. Sıkı takipçilerimiz bilir; RNDR coini daha önce anlatmıştım ve sepetimde var demiştim. render merkeziyetsiz gpu gücünü dünyaya yayıyor. Coinin anlık fiyatı şuan 4,5 dolar seviyelerinde yani videoyu izleyenlere %200 kazancı verdi bile. 5 dolar psikolojik seviyesinden red yese de depin projelerin en büyük oyuncularından olduğu için boğada 30 dolar seviyelerini rahatça göreceğini düşünüyorum. Elinde hiç olmayanlar bu düşüşü fırsata çevirmeli. Render için hedefim ise 15-20$ seviyeleri.

Akash AKT Coin Analiz

Sıradaki projem akash. Akash, topluluğun kullanımına sunulan; bizlerin bilgi işlem kaynaklarını güvenli ve verimli bir şekilde satın alıp ve satmamızı sağlayan açık kaynaklı bir Supercloud yani bulut hizmetidir. Akash ile kendi bulutumuza sahip olabiliyoruz. Kendi bulut altyapımızı oluşturulup; kullanmadığımız bulut kaynaklarımızı başkalarına satabiliyoruz. Ayrıca başkalarından bulut kaynakları satın alabiliyoruz.

AKT coinlerin toplam arzı 224 milyon adet ve tamamı piyasada. Proje cosmos ekosisteminde yer alması dolayısıyla önümüzdeki boğada çok daha iyi yerlere gelmesini bekliyorum. Şu an kraken, kucoin ve gate borsalarında listeli. Binance bybit bitget gibi borsa listelemeleri ile güzel değerlenecektir.

Bittensor TAO Coin Analiz

Daha önce sepetime attığımı söylediğim bir başka coinden bahsedeyim. Adı bittensor; TAO coin. Bittensor, blockchain tabanlı makine öğrenimi ağına güç sağlayan açık kaynaklı bir merkeziyetsiz protokol. Tao coin o dönem analizimizde 90$’dı; şuan 270 dolar seviyelerinde. Binance listelemesi halen daha yok. Arzı 21 milyon ve sadece 6 milyonu piyasada.

Arweave AR Coin Analiz

Sırdaki projem arweave. Arweave verileri sürdürülebilir ve kalıcı donanımlarla destekleyip, bizlerin ve geliştiricilerin bu verileri sonsuza dek depolamasına olanak sağlamaktadır. Az önce bahsettiğim filecoin ile oldukça benzer bir projedir fakat çoki önemli bir farkı vardır. Arweave’de veri saklamak için 1 kere ödeme yaparsınız ve sonsuza kadar tutabilirsiniz. Bu sebeple oldukça avantajlıdır. AR coin bilgilerine baktığımızda 66 milyon AR coinin tamamının dolaşımda olduğunu söyleyebiliriz.

Octaspace OCTA Coin Analiz

Yine sepetime attığım 2 projeyle devam ediyorum. Birincisi Octaspace; CPU ve GPU paylaşım yapan büyük bir ekosistem. Yapay zeka ilintili bir proje olduğu için tutmaya devam ediyorum. Hatta haftaiçi biraz miktarını da arttırdım. Marketcapi de oldukça düşük. Güzel yerlerde görebiliriz. Sadece mexc borsasında yer alıyor.

Clore AI Coin Analiz

İkinci projem Clore. o da Octapace ile oldukça benzer. iki projede mutlaka değerlenecek zaten; ama biri mutlaka güzel bir patlama yapacak diye düşünüyorum. Bu yüzden clore miktarımı da arttıracağım.

Helium Mobile MOBILE Coin Analiz

Sıradaki projem az önce bahsettiğim Helium’un mobil şebeke ağ projesi. Coinin adı mobile. 300 milyon dolar gibi sağlam bir cape sahip. 230 milyar arza sahip ve 80 milyarı dolaşımda. Coin henüz Binance borsasında listeli değil. bu da yakında mutlaka olacaktır. şimdi sıra geldi gem projelere. ilki wifi coin.

Wifi Map WIFI Coin Analiz

Erişim noktaları ekleyerek, ağları doğrulayarak ve hız testleri yaprak yni ekosistemin büyümesine yardımcı olarak $ WIFI kazanabiliyorsunuz. Toplam token arzı 1 milyar ve 86 milyonu dolaşımda. WIFI coin okx borsasında listeli ancak henüz Binance listelemesi yok. her an gelebilir hiç belli olmaz. 42 cent dolaylarından reddini yediği için şuan güzel bir alım bölgesinde diyebiliriz. Tokenomics’i teşvik ve ödüllere ayrıldığı için bir anda bir dump geleceğini pek düşünmüyorum. 15 milyon marketcape sahip; güzel bir sıçrama daha görebiliriz. Ekosistemde büyük rakipleri var ancak bir anlaşma ile 40-50 kat değerlenebilir. Bu da bu piyasada oldukça mümkün.

Geodnet GEOD Coin Analiz

Son projem de tam bir gem. Adı Geodnet. proje ucuz yollarla tüm sabit veya hareketli nesnelerin konumlarını ve zaman bilgilerini topluyor ve bunu veriye döküp kullanılmasını sağlıyor. Siz de cihazı temin edip gps ağına destek olabilirsiniz. karşılığında da coin kazanabilirsiniz. toplam arzı 1 milyar 90 milyonu dolaşımda. Henüz 10 milyon cape sahip ve henüz merkezi borsa listelemesi yok. İlerde gelmesi halinde 10-15 kat yükselişi bizlere verebilir. Boğayla birlikte de 25-30 kat yükseliş görebiliriz.

Son olarak bir kaç şey daha söyleyerek yazıyı bitirmek istiyorum. DePIN projelerin 2028’e kadar 3.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Altcoinlerimizi çeşitlendirirken bu projeleri es geçmeyin dostlarım. Herkese mutlu sağlıklı bol kazançlı bir 2024 diliyorum.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 10
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 17
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.