2023’te Çok Kazandıracak Altcoin Sepeti – Altcoin Yatırım Tavsiyeleri 2023


1

2023’te Çok Kazandıracak 15 Yeni Coin – Altcoin Sepeti 2023 | Fırsat Kripto Para Tavsiyeleri

Herkese Selam!!
2023’e damga vuracağını düşündüğümüz 15 projeyi sizler için derledik ve detaylarıyla anlattık. Yazımızı ne zaman okursunuz bilemeyiz ama okuduğunuz anda, daha fazla geç olmadan hemen bu projeleri takibe alın. 2023’te adlarını çok duyacağız ve yatırımcılarına çok fazla kazandıracaklarına hiç şüphe yok.

Haydi gelin; Aptos, Solana veya Avax gibi olabilecek, büyük potansiyelli yeni coinleri sırasıyla inceleyelim! İlk projemiz; StarkNet

StarkNet Coin Analiz ve Geleceği

Starknet STRK Coin Nedir?

StarkNet herkesin katılabildiği, merkeziyetsiz ve evrensel bir “Validity Rollup” (zk- Rollup) teknolojisidir. Ethereum üzerinde ikinci katman ağı (Layer-2) olarak çalışır. STARK adı verilen hızlı ve güvenli kanıt sistemleri ile, merkeziyetsiz uygulamaları son derece hızlı, ucuz ve güvenli bir şekilde çalıştırmaya olanak sağlamaya odaklanmıştır. Tamamen yeni bir akıllı kontrat dili olan Cardio ile, kripto ekosistemine giriş yapan Starknet; geliştiricilerin, kolaylıkla ağ üzerinde akıllı kontratlar yayınlamasını ve ekosistemini büyütmeyi hedefliyor. Starknet; Starkware firması tarafından geliştiriliyor. Starkware’in; kripto dünyasında yakından tanıdığımız hali hazırda birçok projesi mevcut; DYDX, ImmutableX, Bybit Launchpad’indan hatırladığımız Apex protokol gibi..

Hızlıca takımına göz attığımızda, alanında uzman büyük bir ekip tarafından geliştirmelerine devam ederek, EVM uyumlu, tamamen merkeziyetsiz Starknet ve projelere özel dApps oluşturan StarkEx çözümlerini yaratıyorlar. Yatırımcılar tarafında ise; İntel, Polychain capital, Coinbase, Pantera gibi devlerin yanı sıra, Ethereum ’un kurucularından Vitalik Buterin ‘in bizzat desteği olan bir projeden söz ediyoruz. Starknet henüz mainnete geçmemiş ve test aşamasında olmasına rağmen; yaklaşık 8 Milyar dolarlık değerlemeye ulaştı ve yatırım turlarına devam ediyor. Ayrıca şuan, üzerindeki projelerle Starknet ağ ekosistemi de bir hayli büyümüş durumda.

Şuan ilk yapacağınız Starknet ağını test etmek ve ileride olası airdrop fırsatlarını kaçırmamak için; Argent veya Braavos gibi cüzdanlarını indirerek, ekosistemdeki projeleri test için platformlarını kullanmak. Biz de zaten yazımızda yer verdiğimiz tüm projelerin; testnet, ön satış ve airdrop gibi her aşamasını sosyal medya adreslerimizden paylaşıyor olacağız. Bu arada Starknet yeni bir duyuru yayınladı ve tokenlarını oluşturduklarını açıkladı. Yani 2023’te piyasaya çıkışlarına bir adım daha yaklaştılar.

Sıradaki projeye devam etmeden önce; Stark için geleceğe örnek olması açısından, Ethereum üzerindeki aktif Layer-2 çözümlerinden biri olan Matic’in şuana kadarki performansına da hızlıca bir göz atalım. 0,3 cent ile ön satışı gerçekleştirilen MATIC; Boğa piyasında 3 dolara kadar çıkarak, yaklaşık 1100 katı gibi muazzam bir getiri sağladı. Ayı piyasasında bile yüzlerce katı fazlasında ve yoluna güçlenerek devam ediyorlar, Starkta da bu potansiyel fazlasıyla var. Sırada, Celestia var.

Celestia Coin Analiz ve Geleceği

Celestia Coin Nedir?

Celestia’nın amacı; ölçeklenebilir bir veri kullanılabilirlik katmanı oluşturmak olan modüler bir blok zincir ağı yaratmaktır. Celestia; ölçeklenebilir yeni nesil blok zincir mimarilerini yani modüler blok zincirleri bir araya getirir. Proje Akıllı kontrat üretmek kadar basit bir şekilde blok zincir üretimini amaçlıyor.

Celestia ile yeni bir blokzincir teknolojisi doğuyor! Son dönemde birçok ekip Layer 1′ leri hızlandırmak için sharding, yani ağı bölümlere ayırma yoluna gitti veya Layer-2 blok zincirler türetti. Blok zincirleri ayrı görevlerle bölme kavramı, tek bir blok zincirin her şeyi kendi başına yapması gerekmediği fikrini ortaya çıkardı. Celestia ekibi ölçeklendirme sorununu çözmek için; monolitik yapı yerine, modüler zincirlerin birlikte hareket eden bir grup zincir haline gelmesini sağladı.

Oldukça geniş ve donanımlı bir takımın üretimi olan Celestia projesinde; aralarında Oracle , Google, Harmony, Ethereum Classic gibi dev projelerde yer almış yazılım mühendisleri yer alıyor. Bunca deneyime sahip geniş bir ekibin oldukça önemli bir iş çıkaracağı aşikar. Zaten topladıkları yatırım miktarı ve yatırımcıları ile bunu ispat ediyorlar. Aralarında Binance Labs, Coinbase Ventures, Jump Crypto, Polychain Capital gibi sektörün dev şirketlerinden 2 özel turda toplam 56 milyon dolar fon toplamayı başardılar. Proje şimdiden 1 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı bile.

Celestia; yazıyı hazırladığımız şu anda teşviksiz yani ödülsüz node test aşamasında; (mini nefes) ödüllü olan geldiğinde sizlerle paylaşıyor olacağız. 2023 yılına damga vurmasını beklediğimiz projelerde, sıradaki; SUI

Sui Coin Analiz ve Geleceği

SUI Coin Nedir?

Sui; içerik oluşturucuların ve geliştiricilerin web3’te uygulamalar oluşturmasını sağlamak için, sıfırdan tasarlanmış Katman 1 blok zincirdir. Sui; oyundan, finansa zengin ve dinamik zincir üstü varlıklar oluşturmak için sınırsız bir platformdur. Sui Network; katman-1 çözümlerden biri olarak, kripto ekosistemi içinde yerini aldı ve Devnet aşaması çok yeni tamamlandı ve şuan testnet aşamasına geçildi.

Sui, Mystenlabs firmasının geliştirdiği bir ürün ve firmanın diğer bir yeni ürünü olan Move yazılım dili ile oluşturuldu. Move dili ile oluşturulan başka bir projenin adını 2022’de çok duydunuz; Aptos!!

Geçtiğimiz ekim ayında, bir anda birçok borsada listelenen ve testnetine katılan tüm kullanıcılarına binlerce dolar para dağıtan APTOS da move dili ile oluşturuldu ve SUI; Aptos’un en büyük rakiplerinden biri olarak geliyor. Rakibi diyoruz, çünkü blokzincir geliştirme tarafında, yazılım savaşları da başladı diyebiliriz. Birçok farklı yazılım dili ve yeni sistemler ile teknoloji tarafında muazzam gelişmeler yaşanıyor.

SUI ve APTOS’un ortak özelliği olan MOVE dilinden de çok kısaca bahsedelim. Facebook Diem projesi içerisinde geliştirilmiş olan MOVE dili. Blokzincirde daha modüler ve esnek çözümler ile geliştiricilerin işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Bu da, son kullanıcılara daha hızlı ağlar ve kullanışlı arayüzler olarak geri dönüş sağlıyor. Böylece WEB3’ün büyümesini hızlandırıyor.
MOVE yazılım dilini merak ettiyseniz, sitemizdeki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Sui’in yaratıcıları, Mystenlabs diye söylemiştik. Mystenlabs’ın ekibi çok deneyimli ve hepsi ayrı ayrı birçok projenin gelişim takımında yer alıyor. Bu arada Mystenlabs aldığı son yatırımlarla birlikte, 2 milyar dolar değerlemeye ulaştı ve yatırımcıları arasında yok yok. Ekip; SUI Network ’ü devnet aşamasından testnet aşamasına geçirerek, teşvikli yani ödüllü testneti başlattı. Birinci aşaması geride kaldı ve yeni aşamalarla devamı da gelecek. Bizi takip ettiğinizde bu tarz ödüllü testnetlerden sizin de hemen haberiniz olacak.

Bu arada SUI; Binance Labs, Coinbase, Samsung, a16z gibi piyasanın büyük oyuncuları ve teknoloji devlerinden, yaklaşık 340 milyon dolar yatırım aldılar. Şöyle düşünün bu projeler hala test aşamasında, bu yatırım turları ve değerlemeler başlangıç fiyatları ve piyasaya çıktıklarında bu değerin kat be kat üzerinde oluyorlar. Yine en yakın örneği APTOS ile gösterelim, yaklaşık 1 milyar dolara yakın piyasa değeri ile listelenen APTOS; şuanki ayı piyasasında yaklaşık 5 milyar dolar değere sahip ve piyasa yükselişe geçtiğinde bu değerin rahatlıkla çok çok üzerine çıkacaktır.

Sui network ile ilgili son olarak, test aşamasına geçtikleri için; cüzdanlarını indirip içerisinde NFT mintleme ve test tokenleri gönderme alma gibi basit işlemleri yapmanızı tavsiye ederiz. Projelerin ekosistemine katılın, takibe alın, emin olun pişman olmayacaksınız. Sıradaki projemiz; Fuel Network

Fuel Network Analiz ve Geleceği

Fuel Coin Nedir?

Fuel; düşük maliyetli, yüksek verimli değer aktarım işlemlerini hedefleyen, Ethereum katman-2 protokolüdür. Fuel network; modüler blok zincirler için en hızlı yürütme katmanı olacak şekilde inşa ediliyor. Evet, biraz önce modüler blokzincir kavramından Celestia’da da bahsetmiştik. Yeni nesil blokzincirler, yürütmenin veri kullanılabilirliğinin mutabakattan ayrıldığı modüler katmanlara sahip olacak. Peki neden Fuel ve Celestia gibi projeler, modüler blokzincir katmanlarına odaklanıyor?

Monolitik zincirler, hesaplama ve doğrulamayı aynı katmanda birleştirerek standart altı güvenlik ve sınırlı ölçeklenebilirlik sağlar. Modüler yürütme katmanlarıysa, hesaplama ve doğrulamayı birbirinden ayırarak, ölçekte çok daha güçlü güvenlik garantileri sağlayarak bunu önler. Yüksek güvenlikli, esnek işletime sahip Fuel teknolojisi 3 temel unsur üzerinde yükselmektedir.

Fuel; Paralel işlem yürütme yeteneği sayesinde işlem kapasitesini arttırır. FUEL Sanal Makinesi (FuelVM): Geliştiriciler için potansiyel tasarım alanını büyük ölçüde artırır. Sway Yazılım Dili: Fuel, Sway adlı kendine özgü bir yazılım diline sahiptir. Dil; Rust araç ekosisteminde tanıtılan paradigmaları benimserken Solidity gibi akıllı sözleşme dillerinin yeteneklerini barındırmaktadır.

Fuel labs; aralarında Blockchain capital, Maven11, CoinFund ve Spartan gibi önemli şirketlerden, toplam 80 milyon dolar fon toplamayı başardı ve devamı da gelecektir.

Fuel Beta-2 Testnet aşaması yazıyı hazırladığımız şuanda yeni açıklandı ve henüz çok fazla işlem gerektirmiyor. Fuel cüzdanını kurarak, faucetten test tokeni alıp birbirinize gönderebilirsiniz.
Bu kadar basit işlemler, ileride binlerce dolarlık airdrop ihtimalleri yaratıyor. Bu linkleri zaten sık sık paylaşıyoruz; bu tarz projelerin ekosistemine erken girin ve erken yatırım fırsatlarını kaçırmayın. Sıradaki projemiz; Aleo

Aleo Coin Analiz ve Geleceği

Aleo Coin Nedir?

Aleo, web üzerinde hem kişisel hem de tamamiyle gizli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Önümüzdeki yıllarda, web3 uygulamaları her yerde olacak ve kişisel hayatımızın her detayına hakim olabilecek. Web hizmetleri daha kişisel hale geldikçe, kişisel bilgilerimizi içeren verilerimizi nasıl kontrol ettiğimizi de yeniden düşünmemiz gerekiyor. Aleo, web için Güvenli ve gizli yeni bir standart tanımlıyor. Kullanıcılar artık asla geri alamayacakları kişisel bilgilerini ifşa etmek zorunda kalmayacaklar. Ayrıca web hizmetlerinden kaynaklı sızıntı riskine karşı da güvenli olacaklar.

Aleo projesi; aralarında Andreessen Horowitz, Samsung Ventures,Tiger Global, Sea Capital, Slow Ventures gibi önemli şirketlerin yer aldığı Seri B fon turunda tam 200 milyon dolar yatırım toplamayı başardı.

Aleo, tamamen gizli, ölçeklenebilir ve uygun maliyetli uygulamalar oluşturmak için ilk geliştirici platform olacak. Zero knowledge proof yani sıfır bilgi kriptografisini kullanarak, akıllı sözleşmeleri zincir dışına taşıyarak; hem tamamen gizli hem de saniyede binlerce işleme ölçeklenebilmesini amaçlıyor. Zk uygulamalarının geliştirilmesi ile ilgili en büyük sorun; kriptografisi karmaşıktır ve geliştirmeye başlamak için önemli miktarda çalışma gerektirir. Aleo bu sorunu çözmek için; tam gizlilik sunabilen uygulamaları sezgisel ve kolay bir şekilde yazmak için resmi olarak doğrulanmış ilk programlama dili olan Leo’yu oluşturdu. Leo, kullanıcıların verilerinin varsayılan olarak gizli olmasını ve web üzerinde sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Gizlilikten ve zero knowledge proof teknolojisinden bahsetmişken; Manta Network adını da anmasak olmazdı!

Manta Network Analiz ve Geleceği

Manta Network Coin Nedir?

Şuan geliştirme aşamasında olan ve 2023’te piyasaya çıkması beklenen Manta üzerinde, ısrarla duruyoruz ve tüm sosyal medya kanallarımızdan gerek teknolojisini, gerek felsefesini tekrar tekrar anlatıyoruz. Burada kısaca tekrar bahsedelim: Blokzincir üzerinde yaptığınız her işlem şeffaftır. Herhangi bir transfer işlemi yaptığınızda, cüzdan adresinizi herkese sunarsınız ve artık isteyenler bütün varlıklarınızı ve geçmiş işlemlerinizi görebilir.
Manta Network; bu sorunu çözmek için, yeni ve üstün teknolojisi ile birlikte blokzincire tam bir gizlilik getiriyor. Ekosisteminde yer alacak Manta Pay cüzdan ile web3 dünyasında yaptığınız her işlemde gizli kalabileceksiniz. Mevcutta gizlilik sağlayan projeler elbette var. Tornado cash, zcash bunlara örnek. Ancak Manta ile, tüm coin ve tokenler tam gizlilik ile kullanılabilecek. İlk etapta Polkadot ağı coinlerine gizlilik sağlayacak olan proje, ilerleyen dönemde tüm ekosisteme genişleyecek.

Manta’nın yatırımcılarına baktığımızda; dünyanın en büyük borsası Binance ‘in yatırım ayağı olan Binance Labs, Polychain Capital, Defiance Capital, Parafi Capital, Multicoin ve Spartan gibi önemli sermaye grupları göze çarpıyor. Manta Network’ün devam eden ödüllü testnetleri youtube kanalımızda var. Ayrıca manta ve kusama ağındaki ikizi calamari networkü detaylıca anlattığımız videoları da izlemenizi tavsiye ediyoruz. Sıradaki projemiz, Shardeum

Shardeum Coin Analiz ve Geleceği

Shardeum Coin Nedir?

Shardeum; en basit tabirle, düşük ücretler ve hızlı işlemler sağlayan EVM tabanlı katman 1 blok zincirdir. Proje; küresel ölçekte geniş merkeziyetsiz uygulamaların kendi blok zincirinde kullanılmasına olanak sağlamayı amaçlamaktadır. Henüz geliştirme aşamasında olan Shardeum, milyarlarca günlük aktif kullanıcıyı barındırabilecek uygulamalara ev sahipliği yapmak için blok zincirinde “sharding” yani parçalara bölme mimarisini kullanmaktadır. Shardeum, ağın daha fazla düğümle doğrusal olarak ölçeklenmesine izin verecek şekilde parçalanır. Böylece düşük gas fiyatlarıyla saniyede 200 işleme kadar olanak vermektedir.

Shardeum, yazılım mühendisi ve girişimci Nischal Shetty ve Omar Syd tarafından yönetiliyor. Shetty; Hindistan’daki en büyük kripto borsası olan Hint kripto borsası WazirX’in kurucu ortağı iken Syd de Nasa ve Yahoo gibi önemli şirketlerde çeşitli görevlerde bulunmuş. Projenin daha ilk tohum yatırım turunda 18 milyon dolar gibi ciddi bir yatırım aldığını belirtmeden geçmeyelim.

Shardeum; çekirdek geliştiricilerin ve topluluğunun yardımıyla teknolojisini geliştirerek testnet sürecine devam ediyor. Ağ şu anda Alphanet 2.0 kullanıyor ve betanet’ini 2022’nin sonunda başlatmayı planlıyor. Ayrıca 2023’ün ilk çeyreğinde proje Mainnet’inin başlatması bekleniyor. Siz de şuan metamask cüzdanınıza shardeum testnet ağını kurabilir ve shardeum üzerinde geliştirilen proje platformlarını test edebilirsiniz.

Buraya kadar 6, 7 projeyi detaylarıyla anlattık; yazı daha fazla uzamasın diye kalanları biraz daha hızlı geçicez ama sıradakiler de, ilk baştakiler kadar önemli; hiç birini atlamayın!

Sei Network Coin Nedir?

Cosmos üzerinde geliştirilen proje, son günlerin odak noktası olan merkeziyetsiz borsalar için orderbook altyapısı sağlıyor. Coinbase, Layerzero, YieldGuild, Frax gibi önemli destekçilere sahip projenin ödüllü testnet süreci devam etmektedir.

zkSync Coin Nedir?

Ethereum üzerindeki Katman-2 çözümlerinden biri olan zksync yatırım turlarında yaklaşık 458 milyon dolarlık fon topladı. Ethereum vakfı, Coinbase, Parafi, Huobi, A16Z gibi devlerin desteklediği projeyi ve ekosistemini yakından takip etmekte fayda var.

Linera Coin Nedir?

Saniye başına işlem yani TPS sınırlaması olmadan, tüm işlemlerinizi anında yapabileceğiniz Katman-1 çözümlerinden olan Linera; a16z kapital önderliğinde ilk yatırım turunda 6 milyon dolar aldı. Henüz daha çok yeni ve geliştirme aşamasında..

LayerZero Coin Nedir?

Oldukça düşük işlem ücretleriyle zincirler arası işlemleri yapmanızı sağlayacak olan LayerZero, Polkadot ile Cosmos’a rakip olarak geliyor. Binance Labs, Coinbase A16Z Definance Capital gibi büyük yatırımcılardan 140 milyon dolar yatırım alan proje, henüz test aşamasında ve ekosistemi ile birlikte büyümeye devam ediyor.

Iron Fish Coin Nedir?

Bir sonraki boğanın en büyük yıldızı kim olur bilinmez ama teknolojisi kesinlikle Zero Knowledge Proof olacak. WEB3’ün gizlilik odaklı Katman-1 zinciri oluşturan İron Fish, ödüllü node test aşaması devam ediyor.

nxyz Coin Nedir?

WEB3 dünyası için API geliştirmesi yapan proje, Paradigma liderliğinde tam 40 milyon dolar yatırım topladı. Testneti için sitesinde bir bekleme listesi mevcut, mailiniz ile katılmayı unutmayın.

Unstoppable Domains Nedir?

WEB3 ile birlikte alan adlarında da değişikliğe gidileceği kesin, Ethereum Name Service yaptığı etkiyi yeni bir yerde aramak istiyorsanız, bu projeyi takibe alın! .com gibi .nft, .bitcoin, .crypto gibi uzantılı domain adresi alabileceğiniz bir servis. Üstelik yenileme ücreti olmayacak ve multichain olacak.

Autograph Coin Nedir?

Autograph, benzersiz dijital koleksiyonlar ve deneyimler oluşturmak için spor, eğlence ve kültürdeki en ikonik markaları ve efsanevi isimleri bir araya getiren bir NFT platformudur. Kurucusu eski amerikan futbolcusu Tom Brady olan proje, Tiger Woods, Simone Biles, Derek Jeter gibi çok önemli isimlerden destek görmüş ve toplamda 205 milyon dolar yatırım almış durumda.

Son Söz

Şuan okuduğunuz bu yazıyı her yere kaydedin. Hatta tekrar tekrar okuyup hiçbir detayı kaçırmadığınıza emin olun!!
2023’te sizi Finansal özgürlüğünüze kavuşturacak projeyi veya projeleri buradan bulabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. çok güzel bilgiler. teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.