MetaFi Nedir?


0

MetaFi ne demek?

MetaFi, Meta ve Defi kelimelerinin birleşimi olarak kullanılmaktadır. Meta kelimesi verileri, Fi ise finansı ifade etmektedir. MetaFi, oyunlar, sosyal medya ve metaverse dahil olmak üzere geleneksel Web2 altyapısındaki büyük ölçekli uygulamalar için blok zinciri teknolojisini standartlaştırmayı amaçlayan yeni bir paradigma kaymasıdır. Bu, birlikte çalışabilirliği geliştirmeye yardımcı olan birleştirici bir standart yaratacaktır.

MetaFi; Metaverse, GameFi, SocialFi, Web3 ve NFT’ler gibi tüm farklı proje türlerine gelişmiş ve sofistike DeFi sağlayan ve bunları tek bir çatı altında toplayan bir konsepttir. Bu konsept, varlıkların sahipliğini tanımlayan meta veriler sayesinde mümkündür. MetaFi fikri, çeşitli platformlarda ve blok zincirlerinde kullanılan tanımlanmış meta veri standartları sayesinde birlikte çalışabilir, geniş bir blok zinciri işlevselliğini tek bir Meta ekosistemine uygulamayı amaçlamaktadır. MetaFi, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) gibi topluluk yönetimiyle birleştirilmiş, değiştirilebilir ve değiştirilemez belirteçlerin bir karışımını içerebilir.

MetaFi nasıl çalışır?

MetaFi’nin amacı, Web3 ve blok zinciri teknolojisinde kitlesel benimsemeyi güçlendiren ve kullanıcılara ve oyunculara yeni kullanım durumları sağlayan dijital varlıklara dayalı, standartlaştırılmış meta veri parametreleri üzerine kurulu yeni bir ekosistem oluşturmak ve teşvik etmektir. Bu amaç, farklı kripto ilkellerinin kombinasyonu, blok zinciri aracılığıyla dünyanın dört bir yanından kullanıcılara hizmet veren tam teşekküllü bir paralel ekosistem sağlar. Meta ve DeFi’nin bir kombinasyonu olan MetaFi, meta veriler ve ağlar arasında NFT ve oyun meta veri standartları gibi diğer teknolojiler için standartlar oluşturmayı amaçlar. Bu düşünceyle, Meta kelimesinin kullanımı  meta veri deposunun kısaltmasından ziyade, metaverse evreninde “her şeyi kapsayan” veya “amaç için bir araç” olarak anlaşılabilir.

MetaFi Geleceği

MetaFi’nin geleceği henüz ortaya çıkmadı, ancak şimdiden ortaya çıkmaya başlayan birkaç kullanım durumu var. MetaFi’de büyük bir rol, kullanıcılara dijital kimliklerine ve varlıklarına basit erişim sağlayacak merkezi olmayan kimlik yönetimi ve itibar yönetimi sistemleri tarafından oynanacaktır. Ancak bunların hepsi henüz emekleme aşamasında.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap